• 09124856268
 • شنبه تا پنجشنبه : 8:00 صبح - 18:00 شب
 

همتراز چیست و چه کاربردی دارد؟

همتراز چیست و چه کاربردی دارد؟

همتراز چیست و چه کاربردی دارد؟ در صنعت کاشیکاری برای همتراز کردن و همسطح شدن لبه های کاشی و سرامیک نیاز به وسیله ای کارآمد بود، همتراز محصولی کارآمد و منحصر به فرد از جنس پلاستیک است که امروزه در صنعت کاشیکاری مصرف عمده ایی دارد، همتراز جایگاه خود را به خوبی در ایران پیدا کرده و دارای مزایای بسیاری می باشد. همتراز انواع مختلفی دارد ازجمله:

 

hamtaraz1

همتراز از دو بخش کلیپس همتراز و گوه همتراز تشکیل شده ، این محصول مقرون به صرفه باعث همتراز شدن و همسطح شدن لبه های کاشی و سرامیک، پارکت ، موزائیک و واش بتن پس از مصرف می شوند. همتراز کاشی یا کاشی تراز موجب ر بالا و پائینی لبه های کاشی و سرامیک نسبت به یکدیگر شده و سطح آن را به راحتی تراز می کند و کلیه ناخنک ها و ناصافیهای بین تایلهای کاشی و سرامیک را از بین خواهد برد. کاربرد همتراز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا استفاده از همتراز در کاشی کاری یا به عبارتی استفاده از همتراز کاشی و سرامیک یا کاشی تراز باعث می شود سطحی زیبا و یکنواخت در پایان کار داشته باشیم. ترازکننده یا همتراز کاشی و سرامیک علاوه بر هم سطح کردن لبه های کاشی و سرامیک، اندازه بند کاشی و سرامیک با یکدیگر قابل تنظیم می باشد.

مطالعه کنید: صلیب کاشی

کاربرد همتراز یا تراز کننده در صنعت کاشیکاری و ساختمانی

 • نصب پارکت و فایل های چوبی کف
 • سنگ فرش نمودن کف
 • نصب کفپوش های چوبی و بتنی
 • هم سطح نمودن لبه های کاشی و سرامیک نسبت به یکدیگر

 

پیشنهاد می شود در انتخاب و خرید همتراز کاشی دقت شود تا بر اساس ضخامت و کاربرد از همتراز کوچک و یا همتراز بزرگ خریداری شود.چون قیمت همتراز کوچک از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

مزایای استفاده از همتراز یا تراز کننده کاشی ، موزائیک ، پارکت و سرامیک

 • همتراز یا تراکننده در کلیه سطوح عمودی و افقی قابل استفاده می باشد.
 • رفع نامنظمی کاشی و سرامیک در کف و دیوار ه ها به کمک همتراز یا ترازکننده
 • علاوه بر افزایش کیفیت کاشی ، موزائیک ، پارکت و سرامیک و زیبایی دو چندان کار موجب از بین رفتن ناخنگ ها یا نا صافی های بین لبه کاشی و سرامیک خواهد شد( ناخنک های بین کاشی ها همیشه محل مناسبی برای تجمع آب و مواد شوینده در هنگام شستشو هستند که این امر بعد از مدتی باعث ایجاد خزه و جلبک بین بند ها شده و فضای بین دو کاشی کدر و تیره خواهد شد که این نتیجه با استفاده از همتراز کاشی یا ترازکننده کاملا رفع خواهد شد.)
 • استفاده از همتراز یا ترازکننده علاوه بر همسطح کردن لبه های کاشی و سرامیک باعث ایجاد بند های منظم و زیبا می شود و بند کشی کاشی ، موزائیک ، پارکت و سرامیک را به مراتب راحت تر می کند. این حسن باعث می شود چنانچه پس از گذشت زمان بند ها دچار آسیب یا خوردگی شدن به راحتی قابل تراشیدن و تعمیر مجدد شوند.
 • استفاده از همتراز یا ترازکننده سرعت نصب یا اجرای کاشی کاری چندین برابر افزایش می یابد.

مطالعه کنید: خمیر بندکشی

 • استفاده از همتراز یا ترازکننده در نصب کاشی های دیوار و کف استفاده از چسب 3-2-1 را برای ثابت سازی تایلها منتفی می کند.
 • مصرف همتراز یا ترازکننده و در نصب کاشی و سرامیک استفاده از تراز و چکش کاری برای همسطح کردن تایلها نسبت به یکدیگر را لغو می کند.
 • پس از به کار بردن همتراز یا ترازکننده مطمئن خواهید بود که سطحی تراز و هم سطح و یکنواخت به وجود آمده است.

hamtaraz3

کاربرد کلیپس همتراز چیست ؟

کلیپس همتراز طراحی شده است تا پایه های آن مانع چسبندگی کاشی به ملات یا چسب کاشی نشود و آن نقطه از سطح را از لحاظ چسبندگی ضعیف نکنند.کلیپس همتراز یا ترازکننده در دو سطح کوچیک و بزرگ به لحاظ کاربرد تقسیم شده است.

 • کلیپس همترازکوچک برای کاشی و سرامیک یا پارکت با ضخامت 2 تا 8 میلیمتر مناسب است
 • کلیپس همتراز بزرگ برای کاشی و سرامیک از سایز 8 تا 16 میلیمتر مناسب می باشد.
 • ضخامت کلیپس همتراز موزائیک یا ترازکننده که فاصله بین بند های کاشی و سرامیک را تعیین می کند در اندازه های 1و2و3 میلیمتر تولید و عرضه بازار می شود.

 

همتراز پلاس چیست ؟

همانطور که پیش تر گفته شد کاربرد سیستم همتراز کننده کاشی برای نصب حرفه ایی و یک پارچه کاشی و سرامیک میباشد. یعنی با کمک همتراز کننده کاشی شما مطمئن خواهید شد که لبه به لبه کاشی در یک سطح تراز و فاصله تمام کاشی ها یکسان خواهند شد و این نکته بسیار مهم است کخ دیگر لازم نیست تا بصورت سنتی یک کاشی را با چند کاشی قبلی تر از خودش تراز کنید، که در این صورت در زمان شما صرفه جویی زیادی خواهد شد . یکی دیگر از نکات این است که میتوانید به راحتی شیب کم و یا زیاد برای هر سایز از کاشی را ایجاد نمایید. استفاده از این سیستم احتیاج به تجربه ندارد و حتی هرکسی برای اولین بار و بدون تجربه نصب کاشی میتواند نصاب خود باشد.

 

بزرگترین مزیت استفاده از همتراز کاشی این است که دیگر لازم نیست یک روز صبر کنید تا مصالح زیر کار خشک شود و بلافاصله میتوانید بر روی کاشی راه بروید همتراز کاشی و سرامیک محصولی از جنس پلاستیک پروپیلن که از دو قطعه ی جدا از هم به نام های کلیبس و گوه تشکیل شده است که با عباراتی نظیر پل و پایه و گیره و کلیپس نیز بیان می شوند , همتراز کاشی و سرامیک وسیله ای است برای یکسان کردن کاشی و سرامیک های مجاور و از بین بردن اختلاف سطح بین کاشی ها کاربرد دارد.

همچنین استفاده از همتراز کاشی و سرامیک علاوه بر افزایش کیفیت کاشی کاری و زیبایی سطح کار موجب از بین رفتن ناخنک ها یا ناصافی های بین لبه های کاشی و سرامیک خواهد شد، همتراز کاشی و سرامیک علاوه بر همسطح کردن لبه های کاشی و سرامیک اندازه ی بندهای کاشی و سرامیک را نیز یکسان مینماید.

 

مطالعه کنید: همتراز کننده

همتراز کننده پارکت چیست؟

همتراز کننده پارکت ابزاری کارآمد و مقرون به صرفه برای نصب و تثبیت و همتراز کردن پارکت ها در کنار یکدیگر است. همتراز کننده پارکت از یک گوه و یک کلیپس تشکیل شده است که کلیپس آن یکبار مصرف و گوه، قابلیت چند بار استفاده را دارا می باشد. تراز کننده پارکت به دلیل سبک بودن پارکت و نیاز به فشار و سطح مقطع کمتر برای همتراز، جهت همسطح کردن، با ابعاد کوچکتری طراحی و تولید شده است. امروزه استفاده از پارکت چوبی جهت پوشش کف فضاهای داخلی و خارجی ساختمان مورد کاربرد وسیعی قرار گرفته است و این پارکت ها در ابعاد و ضخامت های گوناگون و به دو صورت مربعی و مستطیلی تولید و عرضه می شوند. پارکت ها به روش های گوناگونی در کنار یکدیگر چیده و نصب می شوند. گروهی از پارکت ها دارای نری و مادگی برای قفل شدن در کنار یکدیگر می باشند. 

 

پارکت چوبی فاقد زبانه یا نری و مادگی برای قفل شدن درون یکدیگر هستند از این رو می بایست مانند کاشی و سرامیک در کنار یکدیگر قرار گرفته و با رعایت فاصله یا بند یا درز میان آنها نسبت به همسطح بودن آنها در هنگام سطح نیز دقت ویژه ای داشت .

نحوه استفاده از همتراز کننده پارکت برای نصب پارکت های چوبی به کمک همتراز کننده پارکت ، ابتدا چسب مخصوص نصب پارکت را به کمک ماله شانه ای روی سطح پخش نمایید . سپس با کمک گونیا از یک گوشه سطح نشان گذاری نمایید و اولین پارکت را بچسبانید. با توجه به ابعاد پارکت تعداد کلیپس همتراز کننده پارکت مورد نیاز را جای گذاری نموده و سپس پارکت بعدی را نصب نمایید . در مرحله بعد با قرار دادن گوه تراز کننده پارکت و قفل نمودن توسط انبر همتراز ، دو تایل پارکت نسبت به یکدیگر کاملا همسطح می شوند. به همین ترتیب می توان تایلهای دیگر را در کنار هم قرار داد تا سطح کاملا پوشیده شود.

 

Pichihamtaraz1

 

میزان استفاده از همتراز کننده پارکت میزان استفاده از همتراز کننده پارکت با توجه به ابعاد پارکت و مستطیلی یا مربعی بودن آن متغیر است . عموما در پارکت های مستطیلی با عرض تا 10 سانتیمتر ، همتراز در راستای طولی قرار گرفته و در تایلهای خاص با عرض بیشتر از 20 سانتیمتر یا پارکت های مربعی ، تراز کننده ها در دو سمت پارکت جای گذاری می شوند. بصورت معمول در هر 30 الی 40 سانتیمتر از طول پارکت نیاز به استفاده از یک عدد تراز کننده پارکت می باشد.

 

با توجه به اینکه کلیپس همتراز کننده پارکت یک بار مصرف بوده و گوه همتراز قابلیت چند بار استفاده را دارا می باشد ، چنانچه سطح مورد نظر برای پوشش توسط پارکت ، بزرگ باشد و عملیات نصب پارکت در چند مرحله انجام شود ، می توان تعداد گوه را نسبت به کلیپس همتراز به تعداد کمتری تهیه نمود.

نکات مهم در استفاده از همتراز کننده پارکت با توجه به اینکه برای همسطح کردن پارکت به کمک همتراز کننده پارکت ، نیاز به سطح مقطع و نیروی زیادی نمی باشد ، توصیه ما این است حتما از همتراز کوچک بدین منظور استفاده شود. جهت ایجاد سطحی کاملا مسطح و همتراز نسبت به هم ، پیشنهاد می شود عملیات جای گذاری کلیپس داخل گوه و قفل شدن آن توسط انبر یا آچار مخصوص همتراز کننده پارکت استفاده شود. پس از نصب پارکت ها به کمک همتراز کننده پارکت ، صبر کنید تا ملات یا چسب زیر پارکت ها خشک شده و به گیرش اولیه مطلوب برسند، سپس نسبت به شکستن کلیپس ها اقدام کنید. با توجه به اینکه کلیپس همتراز پارکت یک بار مصرف بوده و گوه قابلیت چند بار استفاده را دارد، بهتر است چنانچه به دلیل وسعت سطح ، عملیات نصب پارکت ها در دو یا چند مرحله انجام می شود ، تعداد گوه ها را به همان نسبت کمتر ، تهیه کنید.

همتراز پیچی چیست؟

محصول همتراز پیچی کاشی و سرامیک از دو قطعه کلیپس و گوه تشکیل شده است . کلیپس همتراز پیچی از دو قسمت عمود بر هم تشکیل شده است . قسمت افقی کف کلیپس به حالت یک صفحه تخت است که در زیر کاشیها قرار می گیرد و قسمت عمودی تراز کننده کاشی پیچی نیز، مانند یک میله اسپیرال ( پیچی ) می باشد . گوه تراز کاشی پیچی نیز مانند یک کلاهک گرد دایره ای شکل است که در قسمت فوقانی آن ، حالتی شبیه به مهره تعبیه شده است تا بتواند مانند مهره بر روی کلیپس بسته شود. در هنگام قرار گرفتن دو کاشی در کنار هم با توجه به اندازه وجه هر طرف کاشی یا سرامیک ، تعداد همتراز لازم انتخاب شده و کلیپس در فصل مشترک دو کاشی قرار می گیرد و گوه با بسته شدن روی میله پیچی شکل بیرون زده از فصل مشترک میان دو کاشی، موجب همتراز شدن دو کاشی نسبت به یکدیگر می شود.

جهت انجام کاشیکاری به کمک همتراز پیچی ، توصیه می شود کاشیکاری را از یک کنج آغاز کنید و خطوط راهنمای 90 درجه، جهت قرارگیری مناسب کاشی اول به عنوان راهنما ترسیم نمایید و پس از مالیدن چسب کاشی و سرامیک توسط کاردک شانه ای کاشی اول را نصب نموده و کاشی های مجاور را با کمک همتراز پیچی نصب و همسطح نمایید تا سطح مورد نظر کامل شود. پس از اتمام کاشیکاری سطح، تا زمان گیرش و اطمینان از چسبیدن کاشی و سرامیک به سطح صبر نمایید ، سپس با اعمال ضربه جانبی توسط چکش یا نوک کفش کلیپس ها را بشکنید.

میزان مصرف همتراز پیچی

میزان مصرف همتراز کاشی پیچی در محیط مورد نظر برای کاشیکاری، با توجه به ابعاد کاشی و وسعت سطح مشخص می شود. کاشی و سرامیک با ابعاد کوچکتر تعداد همتراز کاشی پیچی کمتری در هر وجه خود نیاز دارند ولی ابعاد بزرگتر نیاز به تعداد همتراز بیشتر در هر وجه دارند.

 

تعداد همتراز کاشی پیچی مورد نیاز برای ابعاد 60در60 و 80در80 سانتیمتر

تعداد همتراز کاشی پیچی مورد نیاز برای این ابعاد 3 عدد در هر وجه می باشد. به این ترتیب که دو همتراز با فاصله 10 سانتیمتر از هر لبه قرار می گیرد و همتراز سوم در مرکز وجه مورد نظر قرار می گیرد.

 

تعداد همتراز کاشی پیچی مورد نیاز برای ابعاد 40در40 و در50 سانتیمتر

در کاشی و سرامیک با ابعاد تا 50در50 سانتیمتر تعداد همتراز کاشی پیچی مصرفی در هر وجه کاشی 2 عدد می باشد . پیشنهاد می شود محل قرارگیری همتراز در این ابعاد از کاشی و سرامیک با فاصله 10 سانتیمتر از لبه های کاشی و سرامیک باشد . در این ابعاد می توان یک عدد همتراز پیچی در مرکز وجه کاشی قرار داد و در محل تقاطع کاشی ها نیز یک عدد تراز کننده پیچی مصرف نمود.

 

Pichihamtaraz

 

تعداد تراز کاشی مورد نیاز برای ابعاد بزرگتر از 80در80 سانتیمتر

در ابعاد بزرگتر باید به ازای هر 20 الی 25 سانتیمتر از طول هر وجه ، یک عدد همتراز کاشی پیچی استفاده نمود.

 

تعداد همتراز مورد نیاز برای کاشیهای کوچک مانند کاشیهای 30در30

تعداد همتراز کاشی پیچی مورد نیاز برای کاشیهای کوچک مانند کاشیهای 30در30 و یا کوچکتر یک عدد در هر وجه کاشی می باشد . دقت نمایید در حالاتی که در هر وجه کاشی یک عدد همتراز کاشی پیچی قرار می گیرد باید همتراز کاشی پیچی در وسط هر وجه قرار گیرد. در کاشیهای کوچک می توان برای بالا رفتن دقت یک عدد همتراز کاشی پیچی در محل تقاطع کاشی یا سرامیک قرار داد.

نکات مهم همتراز کننده کاشی پیچی

همتراز کاشی پیچی برای کاشی و سرامیک با حداقل ضخامت 8 میلیمتر طراحی شده است و برای همتراز کردن کفپوش هایی مانند پارکت مناسب نیست و پیشنهاد می شود در صورت وجود ضخامت زیر 8 میلیمتر از همتراز تخت استفاده شود. زمان کافی جهت گیرش و خشک شدن ملات و یا چسب زیر کاشی و سرامیک را در نظر بگیرید، سپس نسبت به شکستن کلیپس همترازها اقدام نمایید.

در صورتی که هنوز ملات زیر کار خشک نشده باشد، ممکن است در صورت حرکت روی سطح، فرو رفتگی و لغزش کاشیها اتفاق بیفتد که باعث به هم خوردن همترازی و نظم آرایش آنها نسبت به یکدیگر خواهد شد. همتراز کاشی پیچی نسبت به همتراز تخت از نظرشرایط نصب متفاوت است. برای همتراز کاشی تخت نیاز به انبر یا آچار مخصوص وجود دارد ولی همتراز پیچی را می توان با دست و یا ابزارهای ساده ای مانند میله فلزی چرخاند و قفل نمود . با توجه به اینکه کلیپس همتراز کاشی پیچی یکبار مصرف ولی گوه چند بار مصرف می باشد.

در هنگام خرید دقت فرمایید تا از نظر اقتصادی دچار زیان نشوید. چنانچه قصد ندارید سطح مقطع را به یکباره کاشیکاری کنید و نصب کاشی در چند مرحله انجام خواهد شد، تعداد گوه را نسبت به کلیپس به میزان کمتری خریداری نمایید. زیرا گوه همتراز پیچی چند بار مصرف و کلیپس کاشی تراز پیچی یکبار مصرف می باشد.

در صورت عدم استفاده از کاشی تراز در بندهای کاشی ،علاوه بر ایجاد بندهای ناهمگون، سطحی ناهموار یا به اصطلاح دارای ناخنک خواهید داشت . چنانچه سطح کار ناخنک داشته باشد، ضمن کاهش کیفیت و زیبایی کار ، فضای مناسبی را برای تجمع آب به هنگام شستشو فراهم می کند، که بعد از مدتی به سطحی جرم گرفته و کدر تبدیل می شود که نمای مناسبی نخواهد داشت.